gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-125959799-1');
Blog

Sağlıklı Bir Cilt ve Güzellik İçin 5 Detoks Besini

By 11 Ekim 2018 No Comments

Muhteşem bir cilt elbette ki sağlığınızın bir yansımasıdır. Bu muhteşem güzellik, gün içerisinde sizin daha pozitif ve güvende hissetmenize yardımcı olur. İnkar etmemek gerekir ki hepimiz harika ürünler ve makyaj malzemelerinin yüzümüzde oluşturduğu etkiyi çok seviyoruz. Ancak sağlıklı yiyecekler ve düzenli bir beslenme ile cildimizde oluşacak gerçek güzelliğin yerini başka hiçbir şey tutamaz.

Cildimiz, beslenme düzenimizde meydana gelen değişikliklerin ortaya çıktığı ilk organımızdır. Vücudumuzda bulunan kanın büyük bir bir çoğunluğu cilt tarafından alınır ve kanımızdaki atık maddelerin varlığı cildimize yansıyarak sönük görünmesine neden olabilir. Ancak size önereceğimiz 5 muhteşem öneri ve gündelik yaşamınızda yapacağınız küçük sağlıklı değişikliklerle hem daha parlak bir cilde kavuşacak hem de sağlıklı bir yaşama merhaba diyeceksiniz.

YENİ NESİL FİLİZLENDİRME:
Baklagiller ve tahılların yapısında bulunan fitik asit, çimlenme zamanına kadar koruyucu bir mekanizma ile baklagil ve tahılları dış etkilerden korur. Fitik asit, bağırsaklarımızda baklagil ve tahılların yapısında bulunan demir, çinko gibi önemli minerallerin ve proteinlerin emiliminin azalmasına neden olur. Çimlendirme ile fitik asitin bu etkisi ortadan kalkar ve demir, çinko gibi minerallerin vücudumuzda emilimi artar.

Filizlerin bir de anti-aging etkisi var ki bu bizim için iyi haber! Yapılarında bulunan bileşenler cilt hücrelerinin fonksiyonunu geliştirerek hem cildin yenilenmesini destekler hem de nem kaybı gibi yaşa bağlı cilt değişimlerin önlemesine yardımcı olur. Tohumlar çimlendirildiğinde bileşimlerindeki vitamin, mineral ve enzimlerin etkilerini 8 katına kadar arttırmak mümkündür. Bol vitamin ve mineral kaynağı filizler antioksidan etkisi ile cildinizi güzelleştirir ve parlaklık verir.

Aynı zamanda çimlendirme ile elde ettiğiniz filizler normal tohumlara göre daha düşük kalorilidir, sindirim sisteminizi yormaz ve daha kısa süre pişer.

MUCİZEVİ ARI POLENİ:
Çinliler tarafından yüzyıllardır kullanılan arı poleninin herkes tarafından bilinen güzel tadının yanı sıra sağlığa faydalı birçok etkisi bulunmaktadır. Arı poleni, stresinizin azalmasına, ciltte oluşan leke/sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur. Yapısında bulunan C vitamini anti-aging etkisi ile kırışıklıkların azalmasını sağlayarak cilde doğal bir güzellik verirken E vitamini ise cildin kaybettiği suyu geri kazanmasına yardımcı olarak cildi nemlendirir. Aynı zamanda arı poleni vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan tüm B vitaminlerini (B12 hariç) içerir.

Eğer arı polenine alerjiniz yoksa; ara öğünlerinizde güzel bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.

MİS KOKUSUYLA KİŞNİŞ:
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte şort sezonu da başladı. Selülitiniz varsa ve bu görüntüden kurtulmak istiyorsanız; çözümü kişnişte! Görüntüsüyle maydanozu andıran ve mis gibi kokusu olan kişniş, salatalarınıza ekleyerek veya kurutup baharat olarak kullanabileceğiniz lezzetli bir bitkidir.
Selülit, vücudumuzda deri altında bulunan küçük yağ dokusu keseciklerinden meydana gelir. Kişniş, vücutta bulunan bu yağ hücrelerinin yayılmasına nedeni olan toksin ve ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlayarak selülit oluşumunu engeller. Aynı zamanda kişniş, egzama gibi döküntülü ve kaşıntılı deri hastalıklarına, karaciğer kaynaklı cilt hastalıklarına da iyi gelir.

KENEVİR SÜTÜ:
Kenevir sütü içeriğinde bulunan 10 esansiyel aminoasit ile mükemmel bir protein kaynağıdır. Kenevir sütünü diğerlerinden ayıran özelliği demir, kalsiyum, E vitamini, B12, omega 3 ve 6 açısından zengindir. Yapısında bulunan omega 3 ve 6 metabolizmanızı destekler ve yağ yakımına yardımcı olur. E vitamini cildin kaybettiği suyu geri kazanmasına yardımcı olarak cildi nemlendirir ve ışıltı sağlar.

 

ACAİ MEYVESİ:
Acai meyvesinin yüksek antioksidan özelliği, bu Amazon meyvesini insan vücudu için en sağlıklı meyvelerden biri haline getirmiştir. Yüksek protein içeriği saç ve tırnağın temel yapı taşı olan keratini ve cilt yenilenmesini destekleyerek geliştirilmesine yardımcı olur. Acai meyvesi, aynı zamanda iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olarak ve metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Antioksidan özelliği vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak arınmış, daha ışıltılı ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza sağlar.

Dyt. Şule Çetin